Tansiyon Yükselince Ne Yapılır, Tansiyonu Ne Düşürür?

Tansiyon Yükselince Ne Yapılır, Tansiyonu Ne Düşürür?

Tansiyon Nedir ve Nasıl Düşürülür ?

Tansiyon sorunu, birçok kişinin yaşadığı bir sıkıntıdır. Bazı insanlarda yüksek, bazı insanlarda düşük tansiyon durumu görülür. Tansiyonun düşük ya da yüksek olduğunu belirleyen şey ise; vücuttaki kanın atardamar duvarına yaptığı basınçtır.

Bu veriye göre büyük tansiyonun 14 ten fazla olması ve küçük tansiyonun 9 dan yüksek olması durumunda, kişinin yüksek tansiyona sahip olduğundan söz edilebilir. İdeal tansiyon değeri uzmanlara göre büyük 12, küçük ise 8 olarak belirlenmiştir. Doğru değere sahip olduğunuzu anlamak için, günün farklı zaman dilimlerinde 3 kere tansiyon ölçümü yapılmalı ve çıkan değerlerin ortalaması alınmalıdır. Bu ortalama gerçek tansiyon değerine ulaşılmasını sağlayacaktır.

Her kişinin bünyesinin birbirinden farklı olması da tansiyonun değişkenliğini ortaya koyan bir nedendir. Kişinin biyolojik yaşı, aç ya da tok olması, psikolojik durumu tansiyonun düşmesi ya da çıkmasında önemli bir faktördür.

Tansiyon sorunu genellikle kalıtsaldır. Ailesinde yüksek tansiyon vakalarının çok fazla görüldüğü bir bireyde yüksek tansiyona rastlanılması olasıdır.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Tansiyon değeriniz olması gerekenin üstünde ise mutlaka doktora gidilmeli, doktorunuzun durumunuza bakarak önerdiği ilaçlar gerektiği gibi kullanılmalıdır. Bundan sonra, doğal yöntemler, evde uygulanabilecek tekniklerden faydalanılabilir.

  1. Başınızı soğuk su ile yıkayın, soğuk suyun başınıza yaptığı basınç sinirleri uyarır ve tansiyonunuzun düşmesine neden olur. Bunun yerine duş da alabilirsiniz.
  2. Nar meyvesi, nar suyu ve greyfurt da tansiyon düşürücü niteliğe sahiptir. (Greyfurt tüketilirken, kullandığınız tansiyon ilacı ile olumsuz bir etkileşime girmemesine özellikle dikkat edilmeli ve çok fazla tüketilmemelidir.)
  3. Sarımsak tansiyon düşürmede en bilinen gıdalardan biridir. Hızlıca tansiyonun düşmesini sağlamaktadır. Aynı zaman da kekik de bu kategoriye girer.
  4. Tansiyon düşürmede en bilinen ve en çok tercih edilen gıda ise limondur. Limon suyunu te başına ya da su ile karıştırılmış olarak içebilirsiniz. Bu yöntem yükselen tansiyonunuzun hızla düşmesini sağlayacaktır.

Tansiyon Nasıl Dengede Tutulur

Normal seviyede tansiyon için yapılması gereken en önemli şey yediğimiz besinlere dikkat etmek ve yaşam kalitemizi artırmaktır.

Yüksek tansiyonu tuz ve hamur işleri tetikler.

Düşük tansiyonu ise sarımsak, limon gibi gıdalar tetikler. Bunların gereğinden fazla tüketilmesi gerekmektedir.

Mümkün olabildiğince aşırı tuzlu, yağlı, hamur işi besinlerden kaçınmak gerekir.

Sebze, meyve, et gibi doğal ürünler tercih edilmeli.

Hazır gıdalardan, konservelerden, paketlenmiş ürünlerden uzak durulması gerekir.

Yüksek tansiyon hastalarının kilo vermesi halinde tansiyonlarının normal seviyeye ulaştığı, eskisi gibi yüksek tansiyon durumunun yaşanmadığı görülmektedir.

Not: Grip nasıl geçer adlı bir önceki konumuza ziyaret edebilirsiniz.

Tansiyon Yükselince Ne Yapmalı? Dr. Nevres Koylan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.