Yüzdeki Kılcal Damarlar Neden Oluşur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Yüzdeki Kılcal Damarlar Neden Oluşur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir

YÜZDEKİ KILCAL DAMARLAR NEDEN OLUŞUR? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Vücudumuzun pek çok bölgesinde görülebilen kılcal damarlar, özellikle yüz çevresinde oluştuğunda hem estetik hem de psikolojik açıdan kişileri olumsuz yönde etkilemektedir.Yüzümüzdeki kılcal damar çatlamaları deri yüzeyine yakın yerlerde,genişlemiş damarların görünür hale gelmesiyle oluşur.Genellikle yanaklarda,burun kenarlarında ve çene bölgesinde görülmektedir.Toplumda oldukça şikayeti yaygın olan bu rahatsızlık %15 oranında görülür.Kılcal damar oluşumu en çok hassas cilt yapısında,güneş ışınlarının hasarına maruz kalmış kişilerde,rozasea hastalarında,kronik kortizon kullananlarda ve genetik yapıdan kaynaklanmaktadır.

Günümüzde kılcal damar tedavisi lazer ve ışık cihazlarıyla başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.Leke ve iz bıraktığı ve yeterli iyileşme sağlamadığı için buz ve elektrik cerrahi tedavisi artık kullanılmamaktadır.Lazerle kılcal damar tedavisinde iyileşme damarın cinsine,kalınlığına ve yerleşimine bağlıdır.Büyük damarlarda 1,2 seans sonunda azalma görülürken, ince damarlardan oluşan çatlamaların giderilmesi için en az 4,5 seans gerekebilir.Ayrıca seans aralıkları en az 3 hafta olmalıdır.İşlem sırasında kılcal damarlara lazer ışığı atılır.Kullanılan lazerin cinsi ve dozuda önemlidir.Tedavi esnasında damarların kaybolması ve renk değiştirmesi lazerin etkili olduğunu göstermektedir.Yaygın cilt kızarıklığı görülen hastalarda yüzeye ve derine etkili lazerleri birlikte yada dönüşümlü kullanmak daha kısa sürede ve daha başarılı sonuç alınmasını sağlar.Ayrıca yaygın kılcal damar çatlamaları olan hastalarda tedavi bittikten sonra 2-4 ayda bir seansların tekrar edilmesi rahatsızlığın yeniden oluşumunu engeller ve daha etkili sonuç alınmasını sağlar.

Lazerle kılcal damar tedavisinden sonra yüzde geçici süreli bir kızarma oluşabilir.Kabuklanma yada yara oluşumu beklenmez.Hastanın cilt yapısına ve kılcal damar yoğunluğuna uygun dozlarda kullanılan ND:Yag lazer ile herhangi bir iz oluşumu beklenmez.Bunun dışında işlem yaptıran hastalar dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kremler ve losyonlar kullanmalıdır.

Kılcal damar tedavisi için son teknoloji lazer cihazları olan  MD Dermatoloji polikliniğini sizlere tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.