Yüzmenin Faydaları Vücuda 10 Müthiş Etkisi

Yüzmenin Faydaları Vücuda 10 Müthiş Etkisi

Yüzmenin Faydaları Nelerdir ?

Yüzmenin faydalarını nedir Diye düşünecek olursak uzmanlar tarafından araştırılmış. 10 Müthiş faydası önümüze çıkmaktadır. Bunları incelediğimizde yüzme vücudumuzun her bölgesine nerde ise etki ettiğini görmekteyiz. Tek başına tüm spor egzersiz ihtiyaçlarımızı karşılayacak özeliklere sahip olan yüzme sporu. Vücudumuzun sağlığı için önemi ve etkisi çok büyüktür.

Bir çok doktor ve sağlıklı yaşam uzmanı tarafından tavsiye edilen yüzmenin faydaları aşağıda 10 madde halinde sıralanmıştır.

Yüzmenin 10 Müthiş Faydası Maddeler Halinde

Madde 1. Kemik sorunlarında pozitif şekilde etkilidir

yüzmenin faydaları maddeler halinde

yüzmenin faydaları maddeler halinde

Değerli okurlarımız Uzun süreli kas ve eklem sorunu olan insanlarda fiziksel ve fizyolojik aktivite olarak kesinlikle yüzmeden rahatlıkla faydalanabilir. Su insanın kas, eklem ve dokuların vücudun diğer organlarıyla ve bölgeleriyle işbirliği içinde veya bağımsız şekilde çalışması için omurga üzerindeki baskıyı azaltmada yardımcı olur.
Eğer kemik iltihabı gibi sorunlarınız varsa yüzme sizin için diğer egzersizlerden farklı bir alternatif olacaktır.

Madde 2. Vücudumuzun Tüm kaslarını ve organlarını çalıştırıp güçlendirir

Genelde geleneksel spor salonu egzersizi belirli bir kas grubunu çalıştırmaya yöneliktir. Büyük bir kısmı, eklem ve kemik problemi olanlar için de tehlikelidir. Yüzme ise bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırır, Vucudumuzdaki eklem ve kemiklerin organların tümünü çalıştırır.

Vücudun Esnekliğini artırır

İnsan vücudu Suyun içinde kemikler ve eklemler daha da rahatlar. Bu sayede yüzenler esneklik kazanır ve uzuvlarını daha geniş açılarda rahatlıkla açabilirler.

Madde 3. Yüzme Kilo Yakar ve Zayıflatır

Önemli bir araştırma sonuçlarına göre yüzme ile 1 saatte yaklaşık ( 520 ) kalori de yakmak mümkün.

Madde 4. Kalp sağlığını olumlu bir şekilde destekler

Bir çok kalp hastasına, kan basıncını artıracak ve kalbe aşırı yüklenilecek yorucu fiziksel aktiviteler önerilmiyor. Bu nedenle yüzme, kalp hastaları için ideal bir aktivite olarak görülüyor.

Madde 5. Kilo kontrolüne yüzme yardımcı olur

Çoğu egzersizlere göre yüzme daha eğlenceli bir spordur. Bu nedenle spor yapmak isteyenlerin genelde ilk tercihi yüzmeden yana olur.
Yüzme, Vücudumuzda bütün kasların senkronize şekilde çalışmasını sağlayarak kilo kaybını ve vücut şekillendirmeyi sağlar.

Madde 6. Astım hastalığına iyi gelir

İnsan yüzünce solunum hızı ve derinliğini de daha kaliteli hale getirerek astımlı hastaların genel durumunda bir iyileşme sağlar.
Fiziksel olarak astımlılara uygun olmayan salon egzersizleri yerine yüzme, önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Madde 7. Kolesterol seviyesini dengeler

Vücutta yüzme, enerji üretimi için yağ depolarının kullanımına yardımcı olan bir egzersizdir. Geleneksel spor salonu ve koşuya göre daha yaklaşık 3 ila 5 kat daha fazla kalori harcanan ve enerji üretimi sağlanan yüzmeyle kolesterol de dengede tutulur

Madde 8. Diyabet riskini düşürür

Kişinin Yüzmeyle birlikte bütün kaslar çalışır ve yağ depolarındaki birikim de azalır. Bu durumda insülin dokuların duyarlılığı artar ve diyabet riski de düşer.
Eğer diyabetliyseniz, yüzerek, diğer egzersiz lerdeki koşullardan daha rahat hissedersiniz ve hipoglisemi için de sebep yaratmamış olursunuz. Eğer herhangi bir sorununuz varsa, yine de mutlaka önce doktorunuzla yüzme hakkında konuşmalısınız.

Madde 9. Beynin oksijen alımını artırır

Kişinin Yüzme, solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen alımının kalitesini de artırır.
Araştırmacılara göre, yüzme bu sayede, hareketsiz çalışan kişilerin algı ve zekalarının gelişimine yardımcı olur.

Madde 10. Genel kan dolaşımını iyileştirir

İnsanın Yüzme, tüm uzuvları ve kasları harekete geçirerek ve kalbe giden temiz kan akışını artırır. Bunun sonucunda genel olarak vücudumuzda sağlıklı bir dolaşımı teşvik eder.
Bacaklarınızın sürekli hareketi ile lenf drenajı artar, eklem ve dokularda ağrı, rahatsızlık ve şişmeler de engellenir.

Yüzmenin Faydaları Uzman Tarafından Videolu Anlatım

Not : Bir önceki yazımı olan göbek eritme hareketleri konumuza tıklayarak gidebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.