Zatürre Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Zatürre Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Zatürre Hastalığı Nedir?

Zatürre, akciğerde meydana gelen iltihaplanma neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Tıbbi terimde adı “pnömoni” olarak geçmektedir. Virüs, bakteri ve parazitlerin akciğere yerleşmesi ile gerçekleşen bir hastalıktır.

Alveoller, akciğerde bulunan oksijen ve karbondioksit değişimini sağlayan hava keseciğidir. Zatürre neden olan virüs alveollere yerleşir ve iltihaplanma başlamış olur.

Grip virüsü yani influenza zatürrenin en sık görülen nedeni arasındadır. Bunun yanında sinsityal virüsü, nezle virüsü, herpes simpleks virüsü, ağır akut solunum yolu sendromu virüsü ve bunlar haricinde 30’u aşkın farklı virüs, parazit, mantar, bakteri zatürre oluşumunu tetikleyebilir.

ilk belirtileri açısından nezle ve griple benzerlik gösterebilir ancak sonuçları onlardan çok farklıdır. Ciddi bir hastalıktır, tedavi edilmemesi durumunda ölüm ile sonuçlanabilir.

Zatürrenin 3 ayrı türü vardır;

Virüs zatürre, en yaygın görülen türdür. Lober zatürre, ağır seyreden bir türüdür. Bronköpnomoni ise akciğer hastalıklarından kaynaklanan ve iyi tedavi edilemeyen bir türüdür.

 • Türkiye’de ölüme neden olan 5. hastalıktır.
 • Enfeksiyona bağlı ölüme neden olan hastalıklar grubunda ilk sıradadır.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre hastalığı, orta aşama ve ileri aşama olmak üzere çeşitlilik göstermektedir. Bu hastalıkta hangi aşamada olursanız olun mutlaka bir doktora görünmeli kontrol altında olmalısınız, zira hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 1. Zatürre ile grip aynı belirtileri göstermektedir; yüksek ateş ve öksürük. Yüksek ateş ve öksürük kalıcı olduğunda zatürre olduğu anlaşılmaktadır.
 2. Bakteri kaynaklı zatürrede 40 derece yüksek ateş, aşırı terleme, hızlı nefes alıp verme ve nabız yüksekliği artabilir.
 3. Kuru öksürük, balgam görülür.
 4. Kandaki oksijen azaldığı için dudaklarda morarma oluşur.
 5. Zatürre seviyesi arttıkça hastanın ruhsal durumu bozulur.
 6. Titreme, üşüme görülür.
 7. Göğüste şiddetli ağrı, baş ağrısı da belirtiler arasındadır.
 8. Aşırı terleme, iştah kaybı, halsizlik.
 9. İleriki yaşlarda oluşan hastalarda zihin karışıklığı durumu.
 10. Nefes darlığı yaşanır.

Zatürre Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.