Zayıflama Sürecinde Duygusal Açlık Nasıl Yenilir?

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 748 makalesi bulunuyor.

kilo-problemi

Kilo problemi olan ve zayıflamak isteyen kişiler sıklıkla aslında aç olmadıklarını; ancak özellikle tatlı ve yağ besinler tüketmek istediklerini söylerler. Bu durumun asıl nedeni, kişilerin yaşamış olduğu duygusal açlıktır. Duygusal ve fiziksel açlık ise; sıklıkla birbirine karıştırılır.

Duygusal ve Fiziksel Açlık Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Fiziksel açlık, vücudun enerjiye ihtiyaç duyması sonucunda ortaya çıkar ve kişi besinler sayesinde vücuda gerekli olan enerjiyi aldığında bu his de ortadan kalkar. Kişi, vücudunda neye eksiklik varsa onu yemek ister. Sağlıklı besinler tükettiğinde açlığı ortadan kalkar. Oysa duygusal açlık durumunda, ne kadar yerseniz yiyin hala yeme isteği duyabilirsiniz. Genellikle tercih tatlılardan yanadır. Sağlıklı besinler tüketildiğinde ise; çoğu zaman duygusal açlığın geçmediğini fark edersiniz.
Duygusal Açlık Nasıl Anlaşılır?
Eğer açlık durumunuz stres, sıkıntı ve üzüntü gibi durumlarda artıyorsa duygusal açlık ile karşı karşıya olmanız muhtemeldir. Kendinizi bir anda fx15 buzdolabının karşısında bulursunuz ve sağlıksız pek çok besini tüketirsiniz. Ardından size kalan mide ağrıları ve pişmanlıktır.
Pek çok obez farkında dahi olmadan duygulara olan açlığını yemekler ile doldurur. Bu durumun temelinde ise; çocukluktan gelmektedir. Annelerin yaptığı kekler bilinçaltında sevgi, mutluluk ve ilgi ile eşleşir. Bu duygulardaki eksiklik de bilinç altının etkisi ile gereksiz yeme şeklinde kendini gösterir.

Duygusal Açlık Nasıl Yenilir?

Kendinizi aç hissediyor ve kaçamak yapmaya doğru ilerliyorsanız, kendinizi bir meşgale bulun. Farklı şeylere odaklanmak yemek yemek isteğinizi ortadan kaldıracaktır. Her abur cubur tüketme isteğinizde, bu isteği başka bir aktivite ile doldurduğunuzda bir süre sonra duygusal açlık sorunundan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Bu aşamada zayıflama hapları önemli olan, alışma sürecinizin kısa sürmeyeceğini kabul etmektir.
Kişilerin, geçmişte yaşamış olduğu travmalar nedeni ile bilinçaltının kilo alarak kendini korumak isteyebileceğini bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle bir psikologdan yardım almak oldukça faydalı olacaktır.
Duygusal Açlık ile Susuzluğu Karıştırmayın
Duygusal ve fiziksel açlık sıklıkla susuzluk ile karıştırılır. Bu nedenle kendinizi aç hissettiğinizde öncelikle su için yarım saat bekleyin. Açlığınızın zayıflama hapı geçmiş olma ihtimali oldukça büyüktür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.