Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytin yağı, zeytin meyvesinden elde edilmekte olan bir yağdır. Dünyada Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Zeytinyağı, zeytinlerin sıkılıp süzülmesi ile elde edilmektedir.

İnsan sağlığı için en faydalı gıdaların başında gelmektedir. Kaynaklara göre yaklaşık olarak 5000 yıl önce keşfedildiği düşünülmektedir. Zengin içeriğinin sayesinde pek çok hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Eski Mısır Medeniyetinde kozmetik ürün amacıyla dahi kullanılmıştır.

Doymamış bitkisel yağ kategorisine girer ve kolestrolü dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Diyabet hastalığını tedavi etmede yardımcıdır; kan pıhtılaşmasını, insülin seviyesini ve kan şekerini dengede tutar. Bir diğer faydası cildi nemlendirmesidir. Zeytinyağı yemeklerde, salatalarda, kozmetik ürünlerde, ilaç sanayisinde, sabun yapımında, eski nostaljik gaz lambalarında kullanılmaktadır.

Zeytinyağının diğer yağlardan farkı, kızartıldığında zararlı hale gelmemesi yani bir diğer deyişle kanserojen hale dönüşmemesidir.

Dünyada zeytin üretimi Akdeniz Bölgesinde olduğundan dolayı Akdeniz ülkelerinin zeytin ve zeytinyağı tüketimi diğer ülkelere oranla oldukça fazladır. Akdeniz insanının uzun ve sağlıklı yaşamasının sırrı olarak da zeytinyağı işaret edilir.

Zeytinyağı içerdiği mono doymamış yağ sayesinde kolestrol ve kalp sağlığına iyi gelmektedir. Felç oluşumunu engeller. Diyet yaparken doymuş yağ tüketimi depresyon oluşumunu tetikler, bu esnada doymuş yağ yerine zeytinyağı kullanımı depresyon olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Kalın bağırsak iltihabı, karaciğer bozukluğu gibi rahatsızlıkların oluşumunu engellemektedir. Ayrıca kabız olma riskini de ortadan kaldırır. Bunların yanında sağlıklı ve güzel bir cilde, parlak ve güçlü saçlara kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. Özellikle anti aging etkisine sahip olduğu kanıtlanmış bir bulgudur.

Zeytinyağı Çeşitleri

  1. Doğal Zeytinyağı: Düşük asit içermektedir, yaygın kullanılan türüdür. Özellikle yemeklerde kullanılır.
  2. Saf Zeytinyağı: Zeytinyağının en iyi çeşididir. Soğuk pres ile elde edilir. Daha çok salatalarda kullanılır.
  3. Saf Sızma Zeytinyağı: Yüksek asit içerir, rafine ve sızma zeytinyağının karışımından elde edilmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim :

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.